images/ljugarn-logo.png

Arriba Scramble 2014

Arriba Scramble19/7 2014

 

1    S.Lundberg/M.Demengo        Gumbalde GK        44p

2    G. Ek/ L. Lundin                    Ljugarns GK          43p

3    P. Lindby/ J.E. Rosengren      Ljugarns GK          43p

4    L. Kjellsten/ A. Gustavsson       Salems GK         42p

5    L.Å. Karlsson/ L. Bengtsson    Ljugarns GK         39p

Gyllene krattan 2014

"Gyllene krattan" är den 9-hålstävling vi spelar efter avslutad städdag.

1 Peter Genstrand

2 Jan Åke Dahlgren

3 Ronny Hallbom

4 Lars Borg

5 Folke Boberg 

Öppen damdag 2014

Öppen damdag Ljugarns GK 3 augusti 2014

 

Klass A

1    Josefin Jarlheden     Ljugarns Gk     78

2    Monica Ax               Gotska Gk        83

3    Anne Bogren           Slite GK           84

 

Klass B

1    Birgitta Hederstedt   Gumbalde GK    76

2    Eleonor Stening       Visby GK          85

3    Marie Walleberg       Visby GK          87

 

Klass C

1    Helene Sjögren        Slite GK            80

2    Marie Gahnström      När Gk             83

3    Margareta Pettersson Gotska GK        86

Tävlingsprogram 2017

Läs om Veteranernas tävlingar under Tävlingar

Datum

Tävling

8-apr

Städdag

13-maj

Gotland Runt inspel  

20-maj

Golfens dag

28-juni

Öppen veterandag

29-juni

Torsdagsträff 1*

3-juli

Blue Cup (spelas på Gotska)

6-juli

Torsdagsträff 2

8-juli

Gotlandbolagets Greensome

10-juli

Blue Cup 

13-juli

Torsdagsträff 3

15-juli

Arriba-tävling 91:an

16-juli

Öppet hus

17-juli

Ljugarn/När herrdag

20-juli

Torsdagsträff 4

22-juli

Klubbmästerskap

26-juli

”Mini-Bysen” Juniortävling

27-juli

Torsdagsträff 5

3-aug

Torsdagsträff 6 (Bysen) 

5-aug

Öppen Damdag

09-dec

Luciagolf

*Torsdagsträffar spelas kl 18. Nio hål med reducerad greenfee.
Tre klubbor + putter.

To-träffar 2014

Torsdagstävling Nr1 den 3:e juli

PLACERING DELTAGARE POÄNG

1 "Ludde" Lundin 14
2 Mats Raunås 13
3 Per Lindby 12
4 Lars-Åke Karlsson 12
5 Leif Lennhage 12
6 Folke Boberg 11
7 Jan-Erik Rosengren 11
8 Peter H 10
9 Birgitta Andersson 10
10 Bengt Andersson 9
11 Elsa Johansson 9
12 Ove Redner 7
13 Ronny Hallbom 4
14 Paivi Jattu 4
15 Kerstin Cassby 3

 

Torsdagstävling nr 2 10-Jul-14

PLACERING DELTAGARE POÄNG

1 Folke Boberg 18
2 Mats Stengård 16
3 Jan-Åke Dahlgren 14
4 Lars-Åke Karlsson 13
5 Lars Borg 12
6 Ronny Hallbom 11
7 Per L indby 11
8 Mario Demenego 11
9 Staffan L undberg 11
10 Lei L ennhede 1
11 Bengt Andersson 10
12 Mallo Westerlund 9
13 Rolf S 9
14 Mats Raunås 8
15 Elsa Johansson 8
16 Göran Ek 6
17 Peter Genstrand 5
18 Jan-Erik Rosengren
19 Stefan Westerlund 4
20 Ove Redner 3
21 Kerstin Casby 3
22 Lena Rosengren 2

 

Torsdagstävling nr 3 17-Jul-14

PLACERING DELTAGARE POÄNG

1 Anders Gustafsson 15
2 Jan-Åke Dahlgren 14
3 Göran Ek 14
4 Ludde Lundin 13
5 Lars-Åke Karlsson 13
6 Folke Boberg 13
7 Jan-Erik Rosengren 13
8 Leif Lennhede 13
9 Peter Genstrand 12
10 Per Lindby 12
11 Elsa Johansson 12
12 Leif Bengtsson 10
13 Birgitta Andersson 9
14 Lotta Kjellberg 8
15 Göran Rosvall 8
16 Lars Borg 8
17 Päivi 7
18 Kerstin Casby 6
19 Ronny Hallbom 4
20 Ove Redner 3
21 Magnus Östergren 3

 

Torsdagstävling nr 4 24-Jul-14

PLACERING DELTAGARE POÄNG

1 Nils Rutlin 20
2 Stefan Vesterlund 16
3 Jan-Åke Dahlgren 14
4 Leif Lennhede 14
5 Tomas Boström 12
6 Lars-Åke Karlsson 12
7 Rigmor Rutlin 12
8 Birgitta Andersson 12
9 Per Lindby 11
10 Päivi Jattu 11
11 Ove Redner 10
12 Leif Bengtsson 9
13 Göran Ek 9
14 Vanja Kolterjahn 9
15 Kerstin Casby 7
16 Mats Raunås 6
17 Bengt Andersson 6
18 Peter Kolterjahn 6
19 Hans Fransson 6
20 Magnus Östergren 4

 

Torsdagstävling nr 5 31:a juli 2014

Alla deltagare spelade från RÖD Tee

PLACERING DELTAGARE POÄNG

1 Lars Edman 19
2 Ludde Lundin 17
3 Folke Boberg 17
4 Vanja Kolterjahn 16
5 Per Lindby 14
6 Stefan Westerlund 14
7 Birgitta Andersson 14
8 Peter Hagenfeldt 13
9 Rolf Sandström 13
10 Jan-Erik Rosengren 13
11 Peter Norman 13
12 Päivi Jattu 13
13 Elsa Johansson 13
14 Rigmor Rutlin 12
15 Ove Redner 12
16 Göran Ek 11
17 Peter Kolterjahn 11
18 Nils Rutlin 10
19 Göran Rosvall 10
20 Ingela Rotsjö 10
21 Hans Fransson 10
22 Mats Raunås 7
23 Bengt Andersson 7
24 Leif Lennhede 4
25 Malo Vesterlund 4
26 Kerstin Casby 4

 

To-träffar 2015

I år har 125 st. deltagit i torsdagstävlingarna ett snitt på 21 st

 

Torsdagstävling Nr1 den 2:a juli (Bruna Dörren)

Placering   Namn     Poäng
1   Folke Boberg   18
2   Peter Genstrand   14
3   Mats Raunås   12
4   Ove Redner   12
5   Lars-Åke Karlsson   11
6   Robert Edfeldt   11
7   Päivi Jattu   11
8   Lena Rosengren   9
9   Jan-Åke Dahlgren   8
10   Jan-Erik Rosengren   8
11   Leif Lennhede   8
12   Ludde Lundin   7
13   Bengt Andersson   7
14   Elsa Johansson   7
15   Ingela R     6

 

Torsdagstävling nr 2 den 9:e juli (Ljugarns strandcafé)

Placering   Namn   Poäng
1   Robert Edfeldt   16
2   Nils Rutlin   14
3   Bengt Andersson   14
4   Peter Genstrand   13
5   Mattias Stenman   13
6   Jan-Erik Rosengren   13
7   Leif Lennhede   13
8   Mats Raunås   12
9   Folke Boberg   12
10   Mats Stengård   12
11   Jan-Åke Dahlgren   11
12   Ove Redner   10
13   Rigmor Rutlin   10
14   Ronny Hallbom   9
15   Lars-Åke Karlsson   9
16   Göran Ek   7
17   Magnus Östergren   6
18   Lena Rosengren   6
19   Kerstin Casby   5

 

Torsdagstävling nr 3 den 16:e juli (Smakrike)

Placering   Namn   Poäng
1   Lotta Kjellsten   17
2   Mallo Vesterlund   17
3   Peder Hägg   15
4   Kerstin Wallin   15
5   Peter Genstrand   15
6   Robert Edfeldt   15
7   Martin Kullåker   14
8   Tomas Boström   13
9   Peter Grahm   13
10   Mats Raunås   13
11   Rickard Olsson   13
12   Jan-Erik Rosengren   13
13   Anders Gustafsson   12
14   Leif Bengtsson   12
15   Bengt Andersson   12
16   Rigmor Rutlin   12
17   Ronny Hallbom   11
18   Nils Rutlin   11
19   Leif Lennhede   11
20   Lars-Åke Karlssson   10
21   Stefan Vesterlund   10
22   Göran Ek   8
23   Ove Redner   8
24   Love Genberg   8
25   Klas-s Söderberg   6
26   Magnus Östergren   5
27   Mikael Håkansson   4
28   Lena Rosengren   4

  

Torsdagstävling nr 4 den 23:e juli (Pighuset)

Placering   Namn   Poäng
1   Peter Linden   20
2   Rigmor Rutlin   20
3   Lars-Åke Karlsson   17
4   Elaine Junevik   16
5   Jan-Åke Dahlgren   14
6   Tony Sun   14
7   Kerstin Wallin   13
8   Jan-Erik Rosengren   12
9   Folke Boberg   12
10   Robert Edfeldt   11
11   Mats Stengård   11
12   Mallo Vesterlund   11
13   Mats Såvström   10
14   Annika Linden   10
15   Stefan Vesterlund   9
16   L-Å Good   8
17   Leif Lennhede   8
18   Frida Wallin   8
19   Ronny Hallbom   7
20   Bengt Wiscent   6
21   Ove Redner   6
22   Lena Rosengren   6
23   Göran Ek   5
24   Roland Hallberg   5
25   Kerstin Casby   2

 

Torsdagstävling nr 5 den 30:e juli (Lövängen)

 

Placering   Namn      Poäng
1   Elsa Johansson   17
2   Jan-Erik Ropsengren     15
3   Folke Boberg     15
4   IL Schmith     13
5   Mallo Vesterlund     13
6   Gustav Nygren     12
7   Rolf Sandström     11
8   Mikael Häkansson     11
9   Göran Ek     11
10   Mats Säfström     11
11   Stefan Vesterlund     11
12   Sven Holmlund     10
13   Bengt Andersson     10
14   Frida Wallin     10
15   Birgitta Andersson     7
16   Lena Rosengren     7
17   Kent R     6
18   Ronny Hallbom     5
19   Ove Redner     5

 

Torsdagstävling nr 6 den 6:e augusti - Bysen (Ardrebo)

 

Placering   Namn      Poäng
1   Bengt Andersson   19
2   Folke Boberg   19
3   Ove Redner   17
4   Rigmor Rutlin   16
5   Mallo Vesterlund   15
6   Rommy Hallbom   13
7   Nils Rutlin   13
8   Leif Lennhede   13
9   Jan-Erik Rosengren   12
10   Mats Säfström   12
11   Stefan Vesterlund   11
12   Mona Bruzell   10
13   Elsa Johansson   10
14   Bengt Bruzell   9
15   Roland Hallberg   9
16   Ludde Lundin   8
17   Ib Schmidt   8
18   Lars-Åke Dahlgren   7
19   Simon Vesterlund   6

 

To-träffar 2016

I år har xxx st. deltagit i torsdagstävlingarna ett snitt på  xx st

Torsdagstävling Nr1 den 30:e juni

1 Mats Raunås 18
2 Jan-Åke Dahlgren 18
3 Josefin Jarlheden 15
4 Folke Boberg 15
5 Jan-Erik Rosengren 15
6 Göran Ek 14
7 Mallo Vesterlund 13
8 Ove Redner 12
9 Eddie Weitzberg 11
10 Mats Säfström 11
11 Bertil Olofsson 11
12 Ronny Hallbom 8

Torsdagstävling Nr2 den 7:e juli

1 Per Lindby 14
2 Peter Hagenfeldt 13
3 Ove Redner 13
4 Lars Borg 13
5 Göran Ek 12
6 Peter Grahm 11
7 Mats Raunås 11
8 Lars-Åke Karlsson 11
9 Robert Edfeldt 10
10 Mikael Häkansson 9
11 Lennart Karlsson 8
12 Ronny Hallbom 7

Torsdagstävling Nr3 den 14:e juli

1 Mallo Vesterlund 19
2 Jan-Erik Rosengren 17
3 Lars-Åke Karlsson 16
4 Jan-Äke Dahlgren 16
5 Nils Ruthlin 15
6 Göran Ek 15
7 Rigmor Ruthlin 14
8 Lars Borg 14
9 Peter Genstrand 13
10 Robert Edfeldt 12
11 Stefan Vesterlund 12
12 Ove Redner 11
13 Ronny Hallbom 10
14 Leif Edman 10
15 Folke Boberg 10
16 Päivi Jattu 10
17 Martin von Hrogh 10
18 Leif Lennhede 8
19 Carola Edsman 7
20 Per Lindby 6
21 Torbjörn von Krogh 3
22 Magnus Östergren 3

Torsdagstävling Nr4 den 21:a juli

1    Mats Säfström        17
2    Mats Raunås        16
3    L-Å Good        16
4    Göran Ek        16
5    Mallo Vesterlund        16
6    Jan-Åke Dahlgren        15
7    Rigmor Ruthlin        15
8    Peter Söderqvist        14
9    Kerstin Wallin        14
10    Leif Lennhede        14
11    Päivi Jattu        14
12    Jan-Erik Rosengren        13
13    Ludde Lundin        12
14    Nils Ruthlin        12
15    Ove Redner        12
16    Robert Edfeldt        11
17    Lars-Åke Karlsson        11
18    Bengt Andersson        11
19    Sebastian  Herring        10
20    Maria Westin        10
21    Ronny Hallbom        9
22    Peter Genstrand        9
23    Folke Boberg        9
24    Leif Bengtsson        8
25    Helena Lundin        8
26    Lars Borg        8
27    Stefan Vesterlund        7
28    Per Lindby        6
29    Martin von Hrogh        6
30    Hans Johansson        6
31    Roger Söderqvist        5
32    Magnus Östergren        4

 

Torsdagstävling Nr5 den 28:e juli

1    Mallo Vesterlund        18
2    Jan-Åke Dahlgren        16
3    Göran Ek        16
4    Mats Säfström        15
5    Folke Boberg        15
6    Rigmor Ruthlin        15
7    Robert Edfeldt        14
8    Anders Gustavsson        14
9    Martin        13
10    Mats Raunås        13
11    K-G Jakobsson        13
12    Päivi Juttu        12
13    Elaine        11
14    Jan-Erik Rosengren        11
15    Bengt Brandt        11
16    Ove Redner        11
17    Nils Ruthlin        10
18    Bengt Andersson        10
19    Stefan Vesterlund        10
20    Mona Brucelli        9
21    Per Lindby        8
22    Lennart Nilsson        8
23    Jörgen Aall Floee        8
24    Magnus Östergren        4
25    Patrik Nilsson        3

Torsdagstävling Nr6 (Bysen) den 4:e augusti

1 Jan-Åke Dahlgren 18
2 Mallo Vesterlund 18
3 Rigmor Ruthlin 16
4 Päivi Juttu 16
5 Anders Gustavsson 14
6 Stefan Vesterlund 14
7 Folke Boberg 13
8 Lars Borg 13
9 Mats Raunås 12
10 Robert Luttu 12
11 Ove Redner 12
12 Felix Luttu 12
13 Göran Ek 11
14 Bengt Andersson 10
15 Nils Ruthlin 9
16 Leif Bengtsson 9
17 Jan-Erik Rosengren 9
18 Mats Säfström 8
19 Birgitta Andersson 7
20 Martin von Krogh 6
21 Ronny Hallbom 5
22 Leif Lennhede 3
23 K-G Jakobsson 3

 

To-träffar 2017

Torsdagstävling nr.6 "BYSEN" 3:e augusti 2017

Plac. Deltagare Poäng
1 Folke Boberg 16
2 Jan-Åke Dahlgren 15
3 Mats Magnusson 14
4 Mats Säfström 14
5 Jan-Erik Rosengren 13
6 Mallo Vesterlund 12
7 Kerstin Wallin 12
8 Fredrik Amilon 10
9 Josefin Jarlheden  9
10 Ove Redner 9
11 Stefan Vestlund 4
12 Ronny Hallbom 2


Nr 5 den 27:e juli 2017

1 Lars-Åke Karlsson 18
2 Göran Ek   18
3 Peter Erhorn 17
4 Per Lindby 16
5 Leif Bengtsson 15
6 Lars Borg    15
7 Päivi Jattu 14
8 Mats Magnusson 13
9 Bengt Andersson 13
10 Peter Norman 13
11 Mallo Vesterlund 13
12 Robert Edfeldt 12
13 Mats Säfström 12
14 Stefan Vesterlund 11
15 Göran Fjällman 11
16 Jan-Erik Rosengren 10
17 Ove Redner 10
18 Magnus Östergren 10
19 Lena Ajax   9
20 Ronny Hallbom 6

Nr 4 den 20:e juli 2017

1 Jan-Erik Rosengren   21
2 Robert Edfeldt   19
3 Kerstin Wallin   19
4 Staffan Lundberg   18
5 Nils Rutlin   17
6 Elsa Johansson   15
7 Sebastian Harring   14
8 Mats Raunås   14
9 Ronny Hallbom   13
10 Bengt Andersson   13
11 Birgitta Andersson   13
12 Göran Ek   12
13 Folke Boberg   12
14 Rignor Ruthlin   12
15 Leif Lennhede   11
16 Josefin Jarlheden   10
17 Ove Redner   8
18 Per Lindby   7
19 Jottan Nordin   7
20 Martin Sterner   7
21 Magnus Östergren   6
22 Torbjörn von Krogh   6
23 Irja Gustafsson   6
24 Inger Nilsson   2

 

Nr 3 den 13:e juli 2017

1 Nils Rutlin   16
2 Lars Blomqvist   16
3 Jan-Åke Dahlgren   15
4 Oskar Genstrand   14
5 Lars Borg   14
6 Staffan Lundberg   13
7 Tommy Andersson   13
8 Mallo Vesterlund   13
9 Göran Ek   12
10 Per Lindby   11
11 Bengt Andersson   11
12 Mats Säfström   10
13 Jan-Erik Rosengren   10
14 Rigmor Rutlin   10
15 Birgitta Andersson   10
16 Peter Grahn   9
17 Mats Säfström   9
18 Bertil Olofsson   9
19 Mikael Håkansson   8
20 Martin Sterner   8
21 Päivi Jattu   8
22 Torbjörn von Krogh   8
23 Lennart Nilsson   7
24 Peter Larsson   6
25 Elsa Johansson   6
26 Lena Rosengren   6
27 Ronny Hallbom   5
28 Ove Redner   5
29 Magnus Östergren   2

 

Nr 2 den 6:e juli 2017

1 Simon Hillblom   18
3 Mats Raunås   16
4 Leif Lennhede   16
5 Mikael Håkansson   15
6 Jan-Åke Dahlgren   15
7 Jan-Erik Rosengren   15
8 Folke Boberg   13
9 Per Lindby   12
10 John Billberg   10
11 Göran Ek   10
12 Jonny Hillblom   10
13 Torbjörn von Krogh   10
14 Lars Borg   9
15 Mats Säfström   8
16 Ove Redner   8
17 Magnus Östergren   7
18 Ronny Hallbom   6

Nr 1 den 29:e juni 2017

1 Leif Lennhede   17
2 Peter Genstrand   16
3 Lars-Åke Karlsson   16
4 Tommy Andersson   14
5 Jesper Lundgren   14
6 Jonny Hillblom   14
7 Mats Raunås   13
8 Göran Ek   13
9 Simon Hillblom   12
10 Ove Redner   12
11 Oskar Genstrand   10
12 Robert Edfeldt   9
13 Ronny Hallblom   8
Plac. Deltagare Poäng
1 Folke Boberg 16
2 Jan-Åke Dahlgren 15
3 Mats Magnusson 14
4 Mats Säfström 14
5 Jan-Erik Rosengren 13
6 Mallo Vesterlund 12
7 Kerstin Wallin 12
8 Fredrik Amilon 10
9 Josefin Jarlheden  9
10 Ove Redner 9
11 Stefan Vestlund 4
12 Ronny Hallbom 2

Veteranernas seriespel 2017

GOTLANDSVETERANERNAS SERIESPEL 2017

TÄVLINGSDAGAR måndag klockan 0930 eller annan tid som får bestämmas av berörda.


2017-05-08   
LJUGARNS GK - När GK

2017-05-22 Gumbalde GK – LJUGARNS GK

2017-05-29 Gotska GK – LJUGARNS GK
2017-06-12 LJUGARNS GK – Visby GK

2017-06-19 LJUGARNS GK –Slite GK

Sommaruppehåll

2017-07-31 När GK – LJUGARNS GK

2017-08-07 LJUGARNS GK – Gumbalde GK

2017-08-14 LJUGARNS GK – Gotska GK

2017-08-21   Visby GK –LJUGARNS GK

2017-08-28 Slite GK – LJUGARNS GK

2017-09-04 Avslutning för alla som har deltagit i seriespelet samt prisutdelning.     

Samling klockan 0830-0900 på Slite GK. Start preliminärt klockan 0915.
Startavgift 250 kronor inklusive lunch.

Öppna Veterandagar 2017

2017-05-10 Gotska GK
2017-06-08 När GK
2017-06-28 LJUGARNS GK
2017-08-16 Gumbalde GK
2017-08-31 Visby GK
2017-09-13 Slite GK